wariatka w stroju pielęgniarki trzymająca mózg - moja wizja toksycznego zwiazku

Cechy toksycznego związku.

Toksyczne relacje

Mamy wiele rodzajów relacji międzyludzkich, nie raz jest tak, że jesteśmy dla kogoś ciocią lub wujkiem, przyjacielem a czasem partnerem. Pomimo różnych rodzajów i skomplikowania relacji, szczególnie damsko-męskich, często druga osoba wpływa na nas niesamowicie destrukcyjnie. Po krótkim czasie bajki, jaką fundujemy sobie w związku nie zauważamy podstawowych zmian jakie następują w zachowaniu drugiej osoby.

Pozwólcie że artykuł zostanie napisany z perspektywy mężczyzny – ale pamiętajcie – mechanizmy możemy dopasować w obie strony.

Toksyczny związek – zazdrość

Toksyczna zazdrość to bardzo częsty objaw, że coś zaczyna być nie tak. Sama zazdrość jest dobra, niejednokrotnie zazdrość bywa dobrym narzędziem do podtrzymania relacji, uświadamia nam, że można drugą osobę stracić i podnosi stan pozytywnych uczuć (pragniemy tego co niedostępne, boimy się tracić to co mamy).

W pewnym krótkim momencie z teksu „jestem zazdrosna o Martynę” dialogi zmieniają się w „Dlaczego lajkujesz jej zdjęcia na facebooku” lub „dlaczego się do niej tak szczerzysz”? W tym momencie powinna zapalić Ci się czerwona lampka w głowie.

Zazdrość – rozwiązanie

Często podczas takich sytuacji wpadamy w błędne koło, ucinamy fajne kontakty z koleżankami, przestajemy być aktywni na mediach społecznościowych tylko po to by nie robić przykrości drugiej osobie. Niestety ma to odwrotny efekt. Prawdziwym rozwiązaniem jest Twoje zaznaczenie że posiadasz swoje życie, znajomych (również kobiety) i nie podpasujesz jej całego swojego życia bo nie ma do Ciebie zaufania (a podobno zaufanie jest podstawą związku), taka postawa o dziwo zwiększy tylko Twoją atrakcyjność.

Jeżeli to nie pomogło, czas się zwijać.

Toksyczny związek – Czy problem jest w Tobie?

Istnieje duża szansa, że przyczyną Twojego toksycznego związku jesteś Ty sam. Biorąc przykład: jak wspomniałem, zazdrość jest dobrym narzędziem w relacjach damsko-męskich, jednak każde narzędzie, które jest nadużywane nie spełnia swojej funkcji. Lubisz jak partnerka jest o Ciebie zazdrosna? Czyli masz duży problem z niedowartościowaniem, jeżeli potrzebujesz takich bodźców. Ludzie chodzą z takimi objawami do psychologa. Ego jest złem w relacjach. Daj dziewczynie spokój, nie musi wiedzieć że Ola ma fajną dupę, albo że Karina z pracy wciąż się do Ciebie dostawia jak jesteście sam na sam.

Własne zainteresowania są tarczą na toksyczne relacje.

Naprawdę fajnie jest spędzać czas we dwoje. Wychodzicie na spacery, uprawiacie razem seks (oby!), robicie wspólnie zakupy, oglądacie filmy, seriale… A gdzie w tym wszystkim czas dla… Ciebie? Czy masz chociaż jedno zainteresowanie bądź pasję którą wykonujesz sam?

Nie wierz w tą papkę którą serwują media o połączeniu dusz, że kiedy kogoś spotkasz to już nigdy nie będziesz nic robił sam, bo przecież wszystko możecie robić razem… wierzy w to duży odsetek naszego społeczeństwa, tylko też, należy pamiętać że w przybliżeniu 90 procent związków skazanych jest na porażkę, a poziom rozwodów w Polsce przybliżył się do 50 procent. Od drugiej osoby warto zrobić sobie od czasu do czasu przerwę, choćby po to żeby Ci się nie znudziła, albo żebyś Ty się jej nie znudził, mimo że może mówić inaczej…

Toksyczna kobieta – a może coś z nią nie tak?

Jestem pod wielkim wrażeniem analizy którą dokonał autor artykułu na tej stronie w artykule Czy psychiatria maskuje psychopatię wielu kobiet? Autor porównał podstawowe objawy psychopaty z częstymi zachowaniami kobiet, które zrzuca się np. na wahania hormonów. Według niektórych badań ludzie z osobowością psychopatyczną mogą stanowić nawet 6% społeczeństwa! Zastanów się w takim razie… prawdopodobnie skończyłeś parę szkół. Siedząc w 30 osobowej klasie na lekcji, najprawdopodobniej przebywałeś z przynajmniej jedną osobą o skłonnościach psychopatycznych. I zmartwię Cię, nie był to Franek który rzucał się do bijatyki bez powodu, ani Zuzia która pochodziła z biednej rodziny i często zalatywało od niej naftaliną. Była to osoba która świetnie potrafiła wykryć emocje i wykorzystać je do własnych celów. Psychopaci to nie urodzeni mordercy, żyjemy na co dzień wśród nich.

Psychopatki to tylko max 6 %…

Dużo, czy nie dużo? Wydaje się bardzo niewiele… Ale to tylko psychopatia. Co z narcyzmem? Borderline? Procent robi się coraz większy… Masz Tindera? Ile serduszek dajesz w ciągu tygodnia? Ile z tych osób można prawdopodobnie podpiąć pod te zaburzenia? Zmartwię Cię – nie będzie to prawdopodobnie ta z kolczykiem włożonym w chrząstkę nosa, albo z zielonymi włosami. Osoby narcystyczne, psychopaci oraz socjopaci, świetnie podświadomie wykorzystują wszystkie zasady skutecznego podrywu. Są emocjonalnie „wolni” – przez co mogą może cechować ich wręcz hipnotyczna atrakcyjność.

Chorzy psychicznie nie muszą być toksycznymi partnerami

Jeżeli wiesz że ktoś jest psychicznie chory, odbywa leczenie i jest tego świadom – to możliwe że wykonuje dużo większą pracę nad samodoskonaleniem niż Ty. Mam paru znajomych leczących się psychiatrycznie na schizofrenię i inne zaburzenia na których mogę liczyć w każdej sytuacji, są świetnymi partnerami a nawet mężami i żonami. Gorzej z ludźmi nieświadomymi.

Toksyczny związek, jak się uwolnić?

Najpierw zacznijmy od siebie. Nauczymy się być szczęśliwymi osobami bez partnera. Tylko bez parcia na relacje, będziemy mogli wybrać to co jest dla nas najlepsze. Nie ograniczajmy się do jednej osoby. Poznajmy ich więcej, zanim wejdziemy w poważny związek. Zorientujmy się, że istnieją naprawdę fajni ludzie, który będą chcieli spędzać z Tobą czas, będą mieli własne życie i nie będą Cię tylko i wyłącznie dołować przez awantury, zazdrość czy manipulacje. Spotykając się z większą ilością ludzi uświadomimy sobie że możemy być osobami atrakcyjnymi przez co nie będzie nam potrzebne zapewnianie tego przez podświadomą manipulację w związku z drugą osobą. Związek to naprawdę poważna sprawa i większość ludzi decyzję o wejściu w niego podejmuje bardzo pochopnie. Uważam że takie podejmowanie decyzji powoduje właśnie wchodzenie w toksyczne związki.

Kiedy związek jest toksyczny?

Nie ma prostej definicji. Możesz tworzyć toksyczny związek z osobą normalną, zdrowa, uczciwą oraz życzącą nam dobrze. Może zacząć się od zwykłego „nie kocham Cię, ale chcę z Tobą być”. Możemy trafić na osobę, która wysysa z nas energię i sprawia że nie jesteśmy sobą. Jeżeli jesteś w związku nieszczęśliwy, ale ciągle próbujesz w nim być – to znajdujesz się w toksycznym związku. Trzeba jednak spojrzeć prawdzie w oczy, najczęstszą przyczyną wchodzenia w toksyczne związki jesteśmy my sami, ponieważ ktoś wykorzystuje nasze kompleksy, nasze zmartwienia czy też nasz brak godności o poszanowania nas samych. Zanim wejdziemy w relacje, nauczmy się żyć szczęśliwie bez konieczności partnera u boku, gdy przypadkiem wejdziemy w toksyczny związek – szybciej będziemy w stanie go zakończyć i być szczęśliwymi ludźmi, sami bądź, prawdopodobnie z kimś innym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *